UA RU

Хто придумав кальян?

  • Хто придумав кальян?

Які асоціації зазвичай виникають у нас з кальяном? Зачаровуючий світ Сходу, казки «Тисяча і одна ніч», пахощі характерного солодкуватого диму в повітрі, секрети країни фараонів, чуттєві танцівниці живота, м'які подушки, розкидані на підлозі, і приголомшлива атмосфера. Кальян (шиша, наргіл), мабуть, найвідоміший у всьому світі пристрій, що використовується для куріння ароматизованого тютюну. Сама назва «кальян» походить від слова «huqqa», що по-арабськи означає горщик або глечик. Але коли насправді виникло, і звідки воно з'явилося?

Історія створення і культура кальянів

Винахідника першого кальяну знайти досить складно. Залишається тільки єдине пояснення, що він як такий ніколи не був винайдений, а існував завжди, але постійно еволюціонуючи. Як показують джерела, кальяни мають довгу історію. Вони одночасно були створені в багатьох місцях на Землі, що говорить про безмежність людської винахідливості. Ідея фільтрування водою стала очевидною для багатьох етнічних культур. Вважалося, що вдихати вологий холодний дим набагато приємніше, ніж гарячий.

Однак першими регіонами, де було зафіксовано куріння сухих трав, були Африка і Середня Азія. Витоки ж кальянів знаходяться на Індо-пакистанському кордоні. Передбачається, що перший справжній кальян виник в Індії. До того, як його почали виробляти зі скла і металу, вони мали примітивну конструкцію – були зроблені з шкаралупи кокосового горіха і деревини бамбука. І тільки коли кальян прийшов в Персію, його зовнішній вигляд став більш вишуканим. Скляні та металеві елементи почали використовувати в основному для того, щоб прикрасити зовнішній вигляд курильного пристрою. Але це не завжди було сумісним з функціональністю.

Спочатку, до появи тютюну, кальян застосовувався для куріння опію і гашишу. Сьогодні вже немає необхідності впадати в глибоке одурманення, і кальяном користуються люди, які просто хотіли б іноді отримати задоволення від процесу куріння тютюну в колі цінителів. Щоб його смак був більш приємним, він змішується з медом або підсолоджувачами. Також кальяни часто використовувалася в медичних лікувальних цілях - для парових інгаляцій з екстрактами цілющих трав. Саме тому вперше з'явилися там, де застосовувався даний метод лікування.

Потім кальян поширився на Іран, а звідти був перейнятий всією арабською культурою. Своєю нинішньою формою кальяни зобов'язані туркам, і саме завдяки їм вони придбали таку популярність у всьому світі. Дизайн з роками придбав точні деталі, які безпосередньо вплинули на зручність використання. Серед представників інтелігенції і в будинках багатих людей кальян став модним на початку XVII століття - більше 500 років тому, коли був привезений до Туреччини.

В арабських країнах церемонія куріння пов'язана з безліччю ритуалів, які стали невід'ємною частиною чоловічих ділових зустрічей, бесід і переговорів, де учасники можуть годинами вдихати густий ароматний дим. Кальян зазвичай ставлять на підлогу, аби символізувати перемогу людини над залежністю. Трубку для кальну не подають іншим спільним курцям, а кладуть на стіл, щоб підкреслити тим самим добровільне використання курильного пристрою.

З тих пір його форма знову змінилася, прийнявши нинішні обриси, які ми знаємо сьогодні. Змінився також спосіб приготування тютюну. До нього почали додавати м'яту, каву або шматочки фруктів, надаючи новий букет ароматів. Найбільш популярними були і залишаються яблуко, вишня, виноград і лимон. Також замість деревного вугілля використовується вугілля з шкаралупи кокосового горіха, який набагато м'якший і не залишає в роті характерного неприємного післясмаку. Завдяки палітрі курильних трубок наших прадідів, в даний час у нас є Кальяни різних дизайнерських форм – від звичайних традиційних до найсучасніших пристроїв.

Кожен пристойний кальян на практиці повинен містити:

  • колбу (скляну, мідну або керамічну), в яку наливають воду;
  • шток – металева трубка, яка відповідає за подачу повітря і рух диму;
  • чашу для тютюну на кінці металевого штока;
  • гнучкий шланг з мундштуком - для затягування димом.

Щоб мати можливість повною мірою насолодитися чудовим ароматом кальяну, необхідно знати, як ним користуватися і як правильно його розпалювати.